Obraz domu

Spojrzenie matki na dziecko. Spojrzenie Syna na Matkę. Nagość dziecka oraz odkryta pierś Matki. Intymność . Ta nieuchwytna więź między tym dwojgiem przenika obraz Andrea Solario.

Andrea Solari, Madonna z zieloną poduszką, ok. 1507-10, Paryż, Luwr. Fot: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Andrea_Solario_002.jpg

Ten obraz gości zapewne na ścianach wielu Waszych domów, lub bardziej Waszych babć lub cioć z wiejskiego zacisza. Jest w nim coś nieuchwytnego, uczucie, więź,… , które zaświadczają o domownikach, obecności Nadzwyczajnego oraz zawierzenia Matce.

Tak było w przypadku mojego obrazu, który po dziś dzień zajmuje miejsce na kuchennej ścianie. Jak mawia moja mama, to zapewnienie, aby nigdy nie zabrakło chleba  w tym domu.  Święty obrazek  wędruje z nami od pokoleń. Przypomina mi o wierze moich bliskich, których nie poznałam, których już nie ma, a przez ten wizerunek przenika Ponadczasowość.

Obraz różni się od wielu innych tego rodzaju przedstawień właśnie spojrzeniem. Wzrok, który jest całkowite skupiony na Matce i  Synu, jakby nie byli świadomi obserwujących ich pokoleń ludzi.  Zapatrzeni w siebie, Matka i Dziecko.

Czy wy też macie swoje wizerunki, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *